Bingolotter till uppesittarkvällen försäljning
Igår, 14:10
Detoxify – för en mer positiv vardag på sociala medier
Igår, 13:14
Sista redovisningsdag julkalendrar!
19 nov
Julklappsmatchen
17 nov
Lottutskick påväg!
14 nov
Trygg idrott börjar med dig som ledare - Välkommen till en digital föreläsn
5 nov
PÅMINNELSE REDOVISNING AV SVERIGELOTTER
4 nov
Lottutskick påväg!
29 okt
Välkomna till JumpYard Göteborg
23 okt
Sista redovisningsdag!
21 okt
Handboll är en av de mest målrika och fartfyllda bollsporterna. Alltmer populär bland ungdomar i Partille, landet och världen.
I Sävehof kan du träffa kompisar, resa på roliga turneringar i Sverige och Europa samt givetvis träna och spela handboll.
IK Sävehof har 1 450 spelare och 260 ledare. Klubbens herr- och damlag spelar i Handbollsligan.
Vi tränar på Tisdagar 18:00-19:00 & lördagar 11:00-12:30 i Ugglums Idrottshall.
4 nov, 21:05 0 kommentarer
God kväll!
Först vill vi ledare nämna att dagens första fyspass ute gick otroligt bra, många taggade tjejer som gav järnet!! ⭐️
•På lördag är det dags för höstens 2/3 minisammandrag och denna gång i Borås.
Bifogar lagindelningarna ovan,om det skulle vara så att någon vill samåka då alla lagens matcher spelas ungefär samtidigt. (Skriv isf i föräldrachatten) Se till att svara på era kallelser så snart som möjligt.
•På söndag är det inte bara alla pappor som skall firas utan även fotografering i Partille Arena, vi samlas utanför i foajén kl 14:15. Obs kom i tid!
Tjejerna fotas i Sävehof shorts, strumpor och inneskor matchtröjor delas ut av oss ledare.
I fylld blankett ( blanketten och följebrev finner ni bifogat i föräldrachatten) skall även tas med till fotograferingen. 📸
Ha nu en fortsatt fin vecka så ses vi på lördag! 🤾♀️
//Ledarna
24 okt, 09:20 0 kommentarer
hej kära föräldrar!
Vi kommer ha ett föräldramöte torsdagen den 13.e november kl 19. Detta kommer hållas i Partille arena men återkommer exakt var (förmodligen partnerbaren) Men kallelse skickas idag så svara gärna så snart ni kan om ni kan komma eller inte!
Från och med vecka 45 kommer vi börja kalla barnen till kl 17.30 på tisdagar för att köra "uterörelse" --> vi kör ett kort rörelsepass på 20 minuter innan träningen för att sen ha 10min att byta skor etc innan vi kör igång med handboll.
Syftet är dels att stärka kroppen och förbättra balans, koordination och knäkontroll – allt för att förebygga skador i framtiden och bygga en bra grund för handbollen. Men också för att bli varma och komma in i hallen uppvärmda och klara så har vi mer tid för olika övningar :)
Det här är helt i linje med IK Sävehofs rekommendationer för våra yngre spelare, där fokus ligger på rörelseglädje och kroppskontroll snarare än styrka.
Vi gör det på ett lekfullt sätt, tillsammans, och ser det som en del av vår resa mot att bli starka och hållbara spelare! 💛🖤
Detta kommer nog underlätta mycket på tisdagar då det lätt blir lite rörigt dessa dagar så blir perfekt med lite luft och rolig rörelse utomhus innan!
Ha en fin fredag och helg!
// Ledarna
16 okt, 08:52 0 kommentarer
Hej!
Nu ska kallelser ha gått ut för respektive lag inför söndag!
Svara som vanligt så snart ni kan <3
Vi har inte så många avbytare så dom kommer få spela mycket så viktigt att få i dom mat så dom orkar. Toppen om man skickar med något de kan äta mellan matcherna också.
NOTERA --> samlingstiden står och det är inte samma som starttid för då börjar den första matchen så ni har koll och hinner i tid ;)
En liten önskan om att se till att tjejernas naglar är klippta för många har ganska långa naglar nu och det är så lätt att man rivs så vore toppen om man kunde kolla det lite extra ;)
Ska bli superkul att få spela lite matcher nu!
Ha det bäst // Ledarna
14 sep, 22:22 0 kommentarer
Gokväll!
Bara en påminnelse om anmälan till Lundaspelen som spelas i Lund 26-29 dec. Ni har fått info via klubben om detta men lägger med en länk till anmälan här nedan då sista anmälningsdag för deltagande är redan 26/9. (Välj först U9 och sedan F9U).
Det finns även möjlighet för anhöriga att åka med (separat anmälningslänk) och säljer man lotter, alternativt har sålt lotter tidigare, så kan man använda intjänade pengar till anmälningsavgiften. Hör av er till informationen i Allum om hur ni går tillväga isof.
https://www.svenskalag.se/iksresor-lundaspelen
Brukar vara otroligt roligt så hoppas så många som möjligt kan vara med!
Nytt för denna säsongen är ju att vi även spelar på storplan och det kommer vi även göra under våra sammandrag som ligger under följande datum: (OBS kommer endast vara under en av de två dagar som står med men vi har inte fått information om vilket dag det blir än så vi återkommer om det)
Vi kommer nog även ha några helger med minihandboll då det fortfarande är svårt med storplan och kan vara bra att få träna lite att köra match på de mindre planerna ett litet tag till :) Vi ger info när det är dags!
Vi ska också försöka få till ett föräldramöte i samband med en lördagsträning innan September är slut har vi tänkt!
ha det fint // Ledarna
12 aug, 18:01 0 kommentarer
Hej!
Hoppas alla haft en riktigt fin sommar och att alla är taggade på lite handboll för snart drar säsongen igång, nämligen den 23/8. <3
Träningstiderna kommer vara:
tisdagar: 18-19
Lördagar: 11-12.30
Vi kommer samla er för ett föräldramöte ganska snabbt inpå säsongsstart eftersom det är lite nytt som händer i höst och fler cuper etc. Kommer bli i samband med träning och förmodligen på en lördag då vi har längre tid då.
Vi kommer lägga in träningarna i kalendern så ni får kallelser som vanligt. (Vänligen svara så snart ni kan då vi alltid planerar i förväg och delar in dom i grupper etc;)
** Notera att laget numera heter F-9U
Är det någon som inte ska fortsätta får ni gärna höra av er så vi vet (hoppas såklart att alla vill fortsätta men ibland blir det förändringar vilket vi har full förståelse för) Det viktigaste är att man tycker det är roligt och att man kommer och gör sitt bästa!
Ser fram emot att träffa alla härliga tjejer igen!
Vänligen // Ledarna
|
Lör 22/11
11:00-12:30 |
Handboll
Ugglumhallen |
|
Tis 25/11
17:30-19:00 |
Handboll
Ugglumhallen |
|
Lör 29/11
11:00-12:30 |
Handboll
Ugglumhallen |
|
Lör 29/11
11:00-15:00 |
Minihandboll - Omgång 3
Förbohallen Stenkullen |
|
Tis 2/12
17:30-19:00 |
Handboll
Ugglumhallen |
|
Lör 6/12
11:00-12:30 |
Handboll
Ugglumhallen |
|
Tis 9/12
17:30-19:00 |
Handboll
Ugglumhallen |
|
Lör 13/12
11:00-12:30 |
Handboll
Ugglumhallen |
|
Tis 16/12
17:30-19:00 |
Handboll
Ugglumhallen |